Постійні обстріли Харкова призвели до падіння цін на нерухомість майже вдвічі

обстрелі дома

Постійні обстріли, інформація про підготовку росіян до захоплення Харкова призвели до падіння цін на нерухомість майже удвічі порівняно із довоєнними. Зараз квартиру у місті можна придбати за $10−15 тис.

«Коли орки стояли на Окружній Харкова, навіть у той час таких низьких цін на житло не було», — розповідає директор місцевого АН "Дукат" Станіслав Дмитриченко. Правда, у першій половині 2022-го провести угоду купівлі-продажі було неможливо — реєстри не працювали. Регулярні обстріли Харкова, повідомлення про бажання російських агресорів захопити місто, а також чутки про закон про мобілізацію, який розпочинає діяти з 18 травня, дали свій ефект — кількість бажаючих продати житло терміново та за низькими цінами зросло.

Квартиру в Харкові зараз можна придбати за $10−15 тис., а орендувати — за 2−2,5 тис. грн на місяць. Хто готовий оселитись у місті-мільйоннику?

Ринок завмер

Зараз попит на житло на 90% менший порівняно із тим, який був рік тому, розповідає NV Бізнес харківський ріелтор Олександр Нечай. «Потенційні покупці майже не телефонують», — каже він. Будівництво нових комплексів призупинилось, а продати квартиру без ремонту — найважча справа. Нечай згадує одного із своїх клієнтів, який продав 1-кімнатну у місті і планував придбати більше житло. Однак через масштабні обстріли та регулярні заяви аналітиків про можливий наступ на Харків — покупку квартири відклали до стабілізації ситуації.

А от кількість пропозицій, навпаки, зростає. Дмитриченко каже, що деякі його клієнти, які знаходяться за кордоном, хочуть продати житло до 17 травня. Тобто до вступу у дію нового закону про мобілізацію. «Вони побоюються, що нерухомість просто заберуть. Хоча жодних передумов для цього немає», — каже він. Після того, як російські війська почали агресивніше бомбардувати Харків, кількість бажаючих виїхати з міста збільшилась. Панічних настроїв додає можлива підготовка російських агресорів до штурму Харкова. 

Зараз ціни на нерухомість вдвічі нижчі, аніж до початку повномасштабного російського вторгнення. Як приклад, Дмитриченко наводить однокімнатну квартиру на Салтівці - районі міста, де до лютого 2022-го одиничка з ремонтом коштувала $35 тис. Минулого року придбати таку саму квартиру можна було за $25 тис., а зараз можна знайти пропозицію і за $15−18 тис. За $20 тис. в цьому ж районі продаються вже двокімнатні квартири в старому житловому фонді, але з ремонтом. У Північній Салтівці - районі найбільших обстрілів, додає Нечай, квартири в новобудовах, які до війни продавались по $1,5 тис. за кв м зараз можна придбати уп’ятеро дешевше. «Якщо власник хоче швидко продати квартиру, то потрібно встановити ціну на 10−20% нижчу порівняно із іншими пропозиціями», — каже Нечай.

Ціни на оренду житла теж встановили антирекорд. Директор АН "Європейське" Ігор Ткаченко каже, що зараз орендувати найдешевшу квартиру у хрущівці можна за 2 тис. грн без вартості комунальних послуг. До повномасштабного російського вторгнення таке ж житло коштувало мінімум 5−6 тис. грн на місяць. Житло в новобудовах стартує від 5 тис. грн на місяць, що приблизно на чверть дешевше порівняно із довоєнним періодом. «Пропозицій дуже багато — є з чого вибрати», — каже експерт. Ще два роки тому у місті, де завжди було багато студентів, спостерігався дефіцит пропозицій.

Хто купує

Житло у місті купують родини військових, які планують оселитись у Харкові після завершення війни, розповідає Дмитриченко. Деякі з них інвестують у житло, сподіваючись продати його після завершення війни та непогано заробити на різниці. Окрім того, шанс придбати житло отримали люди, які раніше і не мріяли про власні квадратні метри. А зараз вони користуються панічними настроями тих, хто хоче продати квартиру.

Житло орендують не тільки молоді люди, які хочуть жити окремо від батьків, але й переселенці з Вовчанська та Куп’янська. Їх кількість збільшилась.

Ринок нерухомості Харкова найбільше залежить від ситуації на фронті. Якщо вона погіршуватиметься, кількість бажаючих продати своє житло за низьку ціну та зберегти хоч щось, лише зростатиме.

Джерело: biz.nv.ua