Яких збитків зазнали вищі навчальні заклади Харкова

Університети Харків

Фактично всі державні вищі навчальні заклади у Харкові та за його межами пошкоджені численними російськими обстрілами. Серед найбільш зруйнованих — Університет повітряних сил ім. Кожедуба, Університет міського господарства ім. Бекетова, ХНУ ім. Каразіна, Педагогічний університет ім. Сковороди, ДБТУ, НАУ “ХАІ” та ХНУВС.

Загальна вартість відновлення української державної наукової інфраструктури, яка була зруйнована через вторгнення росії, становить понад 1,26 мільярда доларів. Сума збитків, завданих харківській науці, достеменно не відома, передає СтройОбзор із посиланням на ХАЦ. 

ХНУ імені Каразіна

За перші тижні війни були зруйновані будівлі чотирьох із 23-х факультетів університету, зокрема, Фізико-технічний інститут, економічний факультет, спорткомплекс. У пресслужбі університету повідомили, що на даний момент майже вщент зруйновані п’ять об’єктів, ще 28 зазнали руйнувань різного ступеня: два гуртожитки, три навчальні корпуси, спортивний комплекс. У багатьох будівлях університету пошкоджені дахи, фасади, вибиті вікна та двері, внутрішні комунікації. Окрім того, зруйновано багато унікального обладнання. Руйнування навчальних корпусів і гуртожитків, матеріально-технічної бази університету імені Каразіна, за попередніми розрахунками, обраховуються сумою у понад 4 мільярди гривень. Крім того, попередні екологічні збитки Каразінського університету становлять понад 4 мільярди 330 мільйонів гривень.

Для відновлення університет отримує кошти із державного бюджету, благодійних і грантових фондів. Наприклад, ХНУ створив благодійну організацію, що займається збором коштів. На даний момент вдалося акумулювати 10 млн грн.

Залучають кошти на відновлення університету й відомі люди. Наприклад, письменник, благодійник та почесний доктор університету Сергій Жадан. Так, він проводив благодійний творчий вечір в місті Люцерн (Швейцарія), у межах якого збирали кошти на підтримку відновлення історичної будівлі центральної наукової бібліотеки університету.

В університеті повідомили, що у 2023 році виконали проєктних та ремонтних робіт на загальну суму понад 37 млн гривень. Ці кошти були витрачені на відновлення пошкодженої інфраструктури: заміну вікон та покрівель, складання проєктної документації для проведення ремонтних робіт.

“Тільки у Головному навчальному корпусі наприкінці 2023 року було замінено понад 800 вікон, а вже 2 січня 2024 року внаслідок чергових обстрілів було знову зруйновано понад 550 інших вікон”, – йдеться у повідомленні. 

За даними системи “Prozorro”, у 2022 році ХНУ ім. Каразіна уклав угоду на ремонт покрівлі гуртожитку № 9, вартість робіт була 800 000 гривень. Також університет витрачав кошти на заміну вікон. У 2023 році виш замовив проєкти реконструкції корпусу Інституту державного управління на проспекті Героїв Харкова, фізико-технічного корпусу в П’ятихатках та корпусу економічного факультету на вул. Мироносицькій. Вартість лише проєктних робіт відновлення корпусу економічного факультету становила 2,7 млн грн. Підрядником було ТОВ “КонстракшнГруп”.

Понад 20 млн грн ХНУ витратив на заміну пошкоджених вікон у двох основних корпусах на майдані Свободи.

У квітні 2024 року університет уклав угоду з ТОВ “Голден і К” на проведення протиаварійних робіт у спорткомплксі. 

В університеті дуже обережні щодо планів відбудови, зважаючи на військову обстановку.

"В абсолютній більшості випадків освітній процес у Каразінському університеті у 2023/24 навчальному році  здійснювався, як і в попередньому, в онлайн-форматі, у дистанційній синхронній формі”, – розповіли в університеті.

Університет працює над планами відновлення та реконструкції пошкоджених об’єктів та прагне посилювати матеріально-технічну базу. Зокрема, розроблені проєкти з капітального ремонту учбового корпусу “Фізико-технічного факультету” (пр. Академіка Курчатова, 31); заміни трубопроводів опалення у Північному навчальному корпусі; ремонту трубопроводів та систем опалення у Головному корпусі; реконструкції корпусу ННІ “Інститут державного управління”; капітального ремонту корпусу Економічного факультету.

Також університет створив проєкт відродження та популяризації Ботанічного саду, якому в 2024 році виповнюється 220 років. 

НТУ “ХПІ”

Внаслідок ракетних ударів увечері 10 січня 2024 року постраждали 12 будівель політехнічного університету, вибуховою хвилею було вибито 200 вікон.  Зокрема, постраждали Радіотехнічний, Хімічний, Вечірній корпуси, У1, Головний аудиторний корпус. Це був не перший раз, коли страждали будівлі університету, проте такої кількості одночасних руйнувань не було. У 2022 році російські ракети знищили спорткомплекс університету та будівлі Інституту танкових військ.

У пресслужбі університету ХАЦ повідомили, що загальна сума збитків складає понад пів мільярда гривень.

На капітальний та поточний ремонт пошкоджених будівель НТУ “ХПІ” витратив 6,41 млн грн. Зокрема, університету вдалось відновити роботу басейну у зруйнованому спорткомплексі (понад 1,6 млн грн). Крім того, виш отримав дизайн-проєкт реконструкції спорткомплексу від італійської компанії.

На заміну вікону у корпусі на вул. Весніна витратили 1,48 млн грн, на заміну вікон у хімічному корпусі – 672,3 тис. грн, на обстеження та замовлення проєкту відновлення корпусу У-4 на вул. Пушкінській  – 685,0 тис. грн, на ремонт гуртожитку №1 “Гігант” коштував 962,8 тис. грн, а електрокорпусу – понад мільйон гривень.

Щодо роботи на перспективу, то, за даними системи “Prozorro”,  університет замовив кілька проєктів термомодернізації основних корпусів: електротехнічного, У-1, У-2, Головного аудиторного корпусу.

Лише вартість проєктних робіт становить 7,85 млн грн.

Державний біотехнологічний університет

У травні 2021 року на базі чотирьох вишів був утворений Державний біотехнологічній університет (ДБТУ). Через військову агресію рф зруйновані кілька будівель університету: у Докучаєвому, Малій Данилівці та Харкові. Зокрема, пошкоджена пам’ятка архітектури по проспекту Героїв Харкова, 45А.

Варто зазначити, що ДБТУ став першим із харківських вишів, що прийняв рішення про релокацію (на Закарпаття), проте евакуація не стосувалася більшості співробітників та студентів. У повідомленні на офіційному сайті йдеться про те, що наказом Міністерства освіти та науки університету надані два приміщення в Ужгороді та Мукачевому. Цей університет став єдиним у Харкові, що міг отримати суттєве державне фінансування на відновлення та навіть почав проводити тендери.

У жовтні 2023 року Кабмін запланував виділити на відновлення корпусу університету у Малій Данилівці 116 млн грн. Але на початку лютого 2024 року під час засідання міжвідомчої комісії, що розподіляє кошти на відновлення, ці гроші забрали із приміткою, що “ в 2023 році не були розпочаті роботи”.

Реальна ж причина, з високою долею вірогідності, полягає у площині корупції. 21 листопада 2023 року у Києві був затриманий народний депутат України Андрій Одарченко, той самий обраний ректор, який так і не склав мандат. Його підозрюють у спробі дати хабар голові Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафі Найєму за виділення коштів на ремонт будівлі Державного біотехнологічного університету. Народному депутату інкримінують вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 369 КК України (пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі). 22 листопада Вищий антикорупційний суд обрав народному депутату Андрію Одарченку запобіжний захід у виді тримання під вартою з можливістю вийти під заставу у 15 млн грн, чим він і скористався. Зараз слідство у цій справі вже завершено і матеріали передані до суду.

Університет залишився фактично без грошей на відновлення. У телефонній розмові представники ДБТУ відмовились коментувати відновлення, відповіді на запит не надали.

Харківський університет міського господарства ім. Бекетова

ХНУМГ у результаті збройної агресії рф зазнав збитків на суму 104,1 млн дол. По об’єктах вишу росіяни завдали понад десять ударів. Із 21 навчального корпусу університету імені Бекетова руйнувань зазнали 16. Із 10-ти гуртожитків вишу — дев’ять пошкоджені, один зруйнований. Ректор університету Володимир Бабаєв зазначав, що фактично половини вікон у корпусах були вибиті.

“Ми позакривали їх ДСП та плівкою, але теплоносій не можна подавати, тому що тепло виходить на вулицю. Через вологість та морози почали руйнуватися приміщення. Ми законсервували обладнання. Були пошкоджені дах і територія, мережі опалення”, — розповідає він.

У 2023 році на ремонт системи опалення в корпусі по вулиці Сумській витратили понад сім мільйонів гривень, ще 3,6 млн грн виш витратив на заміну вікон, близько мільйона коштував індивідуальний тепловий пункт. Вставляли вікна і в інших корпусах.

Зараз університет завершує тендерні процедури щодо замовлення проєктно-кошторисної документації на ремонт семи корпусів на вулиці Маршала Бажанова та гуртожитку на вулиці Клочківській. Загальна вартість лише проєктних робіт становить понад десять мільйонів гривень. Також у планах заміна вікон у гуртожитку № 4 по пров. Отакара Яроша. Вартість робіт 3,5 млн грн

Харківський національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого

Національний юридичний університет ім. Ярослава Мудрого зазнав ушкоджень на суму 116,5 млн дол. США. 23 січня 2024 року в результаті обстрілу центра містра постраждала будівля Академії правових наук, а також гуртожиток університету. Це був шостий гуртожиток вишу, пошкоджений за час війни. 

“Масштабне пошкодження, декілька корпусів навчальних до цього постраждало, але слід сказати, що це ще один доказ цинічного руйнування ворогом цивільної інфраструктури. Цей гуртожиток, який розрахований на молодих вчених, на сімейні пари. Тут 65 місць. Нікого тут не було, ніхто тут не проживав. Тобто, це навмисне руйнування соціальної інфраструктури, яке не має жодного стратегічного воєнного значення”, — розповідав після обстрілу проректор Юрій Барабаш.

За даними системи “Prozorro”, у 2023 році ХНЮУ зробив лише один коштовний ремонт: за три мільйона гривень провели аварійно-відновлювальні роботи в гуртожитку на вулиці Свободи.

Харківський національний аерокосмічний університет ім. Жуковського

Із лютого 2022 року по серпень 2023 року агресор завдав по території університету понад 160 ударів. В. о. ректора університету Олексій Литвинов поки не може назвати остаточну суму збитків.

“Сум збитків у нас ще немає, тому що все це в кримінальних провадженнях, які розслідує Служба безпеки України. Тривають експертизи, призначені для визначення сум завданих збитків. У нас 8 проваджень, 12 дефектних актів. Є орієнтовані суми збитків, але треба розуміти, що це ще не підтверджено. Загалом сума наближається до 120 мільйонів гривень”, – повідомив Литвинов.

Пошкоджені майже всі будівлі вишу, гуртожитки та житлові будинки на балансі університету.

Відновлення. У 2023 році виш ремонтував лише окремі приміщення. Так, ХАЦ  писав, що  університет ім. Жуковського уклав угоду з науково-виробничим підприємством “Промтехснаб” на проведення ремонту лабораторії, а варітсть будматеріалів була суттєво завищена. Після публікації новини університет підписав додаткову угоду та знизив ціни, а загальна вартість із 5,8 млн грн знизилась до 3,1 мільйона гривень.

Тоді мова йшла про ремонт аудиторії та лабораторії кафедри автомобілів та транспортної інфраструктури № 107 у корпусі Навчально-експериментальні майстерні університету.

“Ремонти тривають, більшість закінчені навіть. Котельню відновили в минулому році власними силами. Так само і гуртожитки, житлові будинки, бо там повилітали вікна. По корпусам – аналогічно. Перекладали дахи до початку дощів, снігу. Було багато витрачено коштів”, – каже в. о. ректора.

Він розповів, що університет співпрацює з міжнародними фондами. Наприклад, “Проліска” надавав університету склопакети. 

“Обласна військова адміністрація також надавала скло – з цим питань немає”, – зауважує Литвинов.

Із нового навчального року виш мріє перейти на змішану форму навчання, а поки працює тільки онлайн.

“Працюємо вже п’ятий рік в дистанційному форматі. Так і залишаємось. Є певні надії, що з 1-го вересня ми будемо намагатись, якщо дозволять безпекові умови і керівництво області, запустити змішаний формат. Для окремих категорій здобувачів, щоб вони двічі на тиждень збирались в університеті: на проведення лабораторних робіт, практичних занять. Ми зараз проводимо облаштування і ремонтні роботи у низці підвальних приміщень, приводимо їх до вимог, які висуваються до укриттів подвійного призначення”, – наголосив Литвинов.

Харківський національний університет внутрішніх справ

ХНУВС за прикладом ДБТУ також провів часткову релокацію, перемістивши здобувачів освіти до кількох міст України. Чатково курсанти переїхали на Поділля – у Вінницю та Кам’янець-Подільський. Після 24 лютого 2022 року університет терміново передислокували, а його територія, навчальні корпуси, гуртожитки, спортивний комплекс зазнали руйнувань від російських ракет.

“На жаль, є зруйновані об’єкти. Влучання були і в перші дні війни, і пізніше. Ми взяли зброю і забрали людей. Те, що стосується особових справ та державної таємниці, ми спалили, щоб усе це не потрапило до рук ворога. Ніхто не розумів, чим все обернеться – там же були персональні дані наших працівників. Зараз, відповідно, є певні незручні моменти, пов’язані із відсутністю деякої документації, але ми впевнені, що ворогу точно не дісталося нічого”, — розповідав ректор університету Валерій Сокуренко. 

Університет після обстрілів втратив декілька приміщень, а його територія потребує капітального відновлення.

“Повністю знищено один із гуртожитків. На щастя, люди були евакуйовані на той момент. Сталося це в перших числах березня, але цим не обмежилося. Наступний удар стався уже в серпні. Тоді був знищений навчальний корпус, де розташовувалася курсантська їдальня та великі лекційні зали. Це були три ракети С-300 з російської території”, — зазначає генерал поліції.

Лише майнові збитки оцінюють у понад 6 мільйонів гривень.

“Усі знищені приміщення коштують понад 200 мільйонів. І це попередня оцінка, яку зробили слідчі, оперативні групи. Іще у Вовчанському районі є наш відокремлений підрозділ – база “Янтарна”. Там знищені будиночки для відпочинку. Холодильники, плити і кухні були спалені. Оцінка не проведена, бо територія ще не розмінована”, — розповідав Сокуренко.

За даними сайту “Прозорро”, університет у 2023 році уклав угоду на будівництво нового корпусу в Кам’янці-Подільському вартістю понад сто мільйонів гривень. Крім того, згідно з додатковою угодою, яка була підписана нещодавно, фінансування будівництва минулого року склало 23 млн грн. У Харкові університет уклав угоду з “Трест-Житлобуд-1” на відновлення корпусу з їдальнею вартістю майже 60 млн грн.

Харківський національний університет радіоелектроніки

Будівля ХНУРЕ постраждала на початку 2024 року в результаті ракетного обстрілу вулиці Бакуліна. Відновлення тривало власним коштом вишу.

“У будівлі повилітали вікна. Для відновлення ми не витрачали державні гроші. Вікна закрили за рахунок благодійників. Нам привезли OSB-плити та інші матеріали.Щодо подальшої роботи: ми потроху переходимо на гібридну систему навчання. Частина майстер-класів буде проходити у безпечному просторі, який запрацював з першого квітня. Ми намагаємось з наступного навчального року перейти на більш офлайнове навчання”, – розповіли про ситуацію в університеті.